راهنماي نصب برنامه سینا پک

 

كاربر گرامي ، ضمن تشكر از انتخاب شما لازم است قبل از نصب برنامه مراحل آن را به دقت مطالعه نماييد تا در هنگام نصب دچار مشكل نگرديد.

 

حداقل نياز سخت‌افزاري و نرم‌افزاري براي نصب و اجراي سينا پک :

برنامه سینا پک براي نصب و اجرا نياز به يك كامپيوتر با پردازنده پنتيوم حداقل 7/1 مگاهرتز (يا مشابه آن در پردازنده‌هاي غير اينتل)، حافظه 512 مگا بايت ، فضاي خالي حداقل 5000 مگابايت روي هارد، درايو سي‌دي‌رام با سرعت x16 و همچنين يكي از سيستم عامل‌هاي ويندوزseven ،XP و 8 , 8.1 و 10 دارد. در صورتي كه ويندوز شما داراي امكانات فارسي نباشد اين امكان براي شما فراهم گرديده تا از روي سي‌دي  امكانات فارسي را نصب نماييد. بديهي است در صورت عدم وجود امكانات فارسي بر روي ويندوز نه تنها در محيط برنامه امكان تايپ فارسي وجود ندارد، بلكه در هنگام  نصب با پيغام‌هاي ناخوانا مواجه خواهيد شد.

كاربر گرامي دقت فرماييد براي نصب نرم افزار سيناپك لازم است مراحل زير به ترتيب انجام شود .

  1. فارسي ساز ويندوز

  2. نصب برنامه SQL Server ( چنانچه بر روي سيستم شما نصب نباشد)

  3. نصب سينا پك

 

نصب فارسي سازي ويندوز :

با توجه به اينكه پنجره‌هاي نصب سینا پک، داراي جملات و كلمات فارسي مي‌باشد، در صورتي كه ويندوز شما فاقد اين امكانات باشد، در هنگام نصب برنامه سینا پک ، لازم است قبل از هر كار امكان نمـايـش كاراكـترهـاي فارسـي بر روي وينـدوز شمـا فـراهـم گردد. پـس از قــرار‌دادن CD درون  CD-ROMپنجره‌ي شناسايي زبان فارسي ظاهر مي‌شود. در صورتي كه فونت‌هاي مورد نظر بر روي سيستم شما موجود نباشد، كاراكترهاي موجود در پنجره‌هاي نصب به صورت كاراكتر ناخواناي "؟" نمايش داده خواهد شد.

 

نصب فارسی ساز روی ویندوز Xp:

براي نصب راه انداز فارسي، در ویندوز روي دكمه "خير" در جواب سوال " آيا متن فوق را به صورت خوانا مشاهده مي نماييد؟ " كليك نماييد تصوير بالا تا فايل‌هاي لازم در ويندوز شما كپي شود در غير اين صورت متن پنجره‌هاي نصب را به صورت ناخوانا ملاحظه خواهيد نمود.

سپس پنجره زير  كه ظاهر شد دكمه "نصب" را انتخاب نماييد.  قابل ذكر است كه اين برنامه هيچ گونه تغييري در ماهيت ويندوز شما نخواهد داد.

 


 

 تذكر : به دليل اينكـه برنامــه پس از اتمــام نصب، سيستـم را به صـورت خودكار راه‌اندازي ( ( Restart مي‌نمايد، قبل از نصب راه‌انداز فارسي، براي جلوگيري از بروز اشكال در برنامه‌هاي در حال اجرا، از آنها خارج شويد.

پس از اتمام كپي فايلها، پنجره ای باز خواهد شد. دكمه تاييد را بزنيد تا سيستم راه‌اندازي مجدد گردد.

نصب فارسی ساز روی ویندوز  7 و  8 و 8.1 و 10 :

در ویندوزهای 7 و 8 و 8.1 و 10 نحوه ی کار به این شکل است که شما با کلیک برروی دکمه "خير" (تصوير اول) در جواب سوال "آيا متن فوق را به صورت خوانا مشاهده مي نماييد؟" شاهد باز شدن پنجره‌ی  خواهید شد که می توانید با انتخاب نوع ویندوز خود راهنمای تنظیمات فارسی ساز مورد نظر خود را ببینید.

در واقع باید مسیر زیر را طی کرده و تنظیمات مورد نظر را اعمال نمایید.

Start > Control Panel > Region and Language > Tab Formats

 

 

(شکل 3)

 

 

در این قسمت گزینه Persian را انتخاب نمایید. (شكل 3)

 

Start > Control Panel > Region and Language > Tab Administrative

 

در این تب روی دکمه Change System Locale کلیک نمایید و گزینه  Persian را انتخاب نمایید.

پس از اتمام تنظیمات پنجره ای باز خواهد شد. دكمه تاييد را بزنيد تا سيستم راه‌اندازي مجدد گردد.

 

نصب SQL SERVER:

 

SQL بانک اطلاعاتی برنامه می باشد و لازم است برای اجرای سیناپک این برنامه بر روی سیستم شما نصب گردد.

 

در اينجا نصب سه نسخه از نرم افزار Microsoft SQL Server را براي شما توضيح مي‌دهيم.

نصب SQL Server Desktop Engine  (  مخصوص ویندوز های  7 - 8 - 8.1 و ایکس‌پی )

نصب SQL Server 2000  (  مخصوص ویندوز های  7 - 8 - 8.1 و ایکس‌پی و نرم افزار‌هایی که به صورت شبکه خریداری شده‌اند )

نصب SQL Server 2008  ( مخصوص ویندوز 10 و نرم‌افزار‌های شبکه )

 

نصب  SQL Server Desktop Engine

 

اين نسخه از SQl مناسب كاربراني مي‌باشد كه مي‌خواهند از نرم افزار به صورت غير شبكه  استفاده نمايند. براي اين منظور به اتوران برنامه رفته. بر روی نصب نرم افزار کلیک میکنیم ، چنانچه اسکویل بر روی سیستم شما نصب نباشد، پنجره ای همانند شکل دو باز میشود . بر روی نصب اسکویل کلیک میکنیم و برنامه را نصب مینماییم. نرم افزار به صورت خودكار نصب مي‌گردد. براي اجراي service برنامه sql  لازم است سيستم شما يك بار ريست شود سپس اقدام به نصب سيناپك نماييد. 

 

شكل يك

 

شكل دو

 

 

 

نصب SQL Server 2000

اين نسخه از SQl مناسب كاربراني مي‌باشد كه مي‌خواهند از نرم افزار به صورت غير شبكه  يا شبكه استفاده نمايند.

 

نكته توجه فرماييد چنانچه برنامه SQL Server Desktop Engine بر روي سيستم شما نصب باشد حتما بايد قبل از نصب برنامه  آن را حذف نماييد.

 

براي نصب برنامه به اين صورت اقدام مي‌نماييم. مطابق شكل زير به برنامه‌هاي جانبي مي‌رويم

 

 

 سپس طبق شكل  زير روي گزينه ( نصب SQL 2000 ) كليك نموده

 

 

 

فایل مربوطه یک فایل فشرده میباشد که با کلیک بر روی آن و مشخص کردن مسیر امکان باز کردن فایل فراهم میشود. سپس به مسیر تعیین شده میرویم و بر روی فایل setup  و یا autorun کلیک کرده و برنامه را نصب مینماییم.

 

در پنجره باز شده ابتدا بر روي SQL Server 2000 Components كليك نموده 

 

 

 

 

 

سپس بر روي Install Database Server  كليك مي‌نماييم و سپس مراحل نصب را مطابق زير انجام مي‌دهيم.

 

 

 

در قسمت بعدي local computer  به صورت  Defult  انتخاب شده. بدون تغيير اين قسمت را رها كرده و به قسمت بعدي مي‌رويم.

 

 

 

در پنجره Installation Selection گزينه اول را انتخاب كرده و به مرحله بعدي مي‌رويم.

 

 

در پنجره User Information  نام كامپيوتر شما به صورت خودكار درج شده كه در صورت نياز مي‌توانيد آن را تغيير دهيد. اين مرحله را نيز بدون تغيير رها كرده و به مرحله بعدي مي‌رويم.

 

 

با قبول توافق نامه به قسمت بعدي مي‌رويم

 

 

 

 

در پنجره Installation definition گزينه دوم را انتخاب كرده و به مرحله بعد مي‌رويم

 

 

 

 

در اين مرحله چنانچه گزينه Defult  فعال باشد نشانه اين است كه سيستم شما فاقد SQl  است و آماده نصب Sql مي‌باشد. Defult  به صورت خودكار انتخاب شده است . در اين حالت به مرحله بعدي مي‌رويم.

 

 

 

در پنجره  Setup Type گزينه Custom  را انتخاب كرده و به مرحله بعدي مي‌رويم

 

 

در پنجره  Select components بر روي گزينه  next  كليك مي‌نماييم.

 

 

در پنجره services Accounts گزينه‌ها را به ترتيب انتخاب نموده و به مرحله بعد مي‌رويم

 

 

در پنجره  Authentication mode گزينه  mix mode را انتخاب كرده و تيك  Blank password را مي‌زنيم.

 

 

در مرحله آخر  SQL Collations  را انتخاب كرده ، به انتهاي ليست مي‌آييم 1256 (arabic)  را انتخاب مي نماييم

 

 

مراحل بعدي را next  ميكنيم و نصب به اتمام میرسد. پس از پایان نصب سیستم را یک بار ریست میکنیم و برنامه را باز مینماییم.

 

نصب SQL Server Enterprise 2008

 

اين نسخه از SQl مناسب كاربراني مي‌باشد كه قصد استفاده از نرم افزار  روی ویندوز 10 و یا به صورت را شبكه دارند.

 

 

نكته توجه فرماييد چنانچه برنامه SQL Server Desktop Engine بر روي سيستم شما نصب باشد حتما بايد قبل از نصب برنامه  آن را حذف نماييد.

 

این راهنما برای SQL های 2008 به بالا یکسان است.

 

با قراردادن سی دی اسکویل 2008 در دستگاه پنجره زیر باز میشود. بر روی Run SETUP.EXE کلیک میکنیم.

 

 

 در اينجا از منوی سمت چپ گزینه‌ی Installation رو انتخاب کنید و بر روی گزینه‌ی New SQL Server stand-alone installation... کلیک میکنیم.

 

 

 

پیش نیاز های نصب بررسی شده و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشه به شما خطا داده مي‌شود تا مشکل را برطرف کنید. بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید. 

 

شماره سریال محصول را وارد کنید و دکمه ی Next رو کلیک کنید. ( در اکثر فایل های نصبی به صورت خودکار وارد شده )

 

 

 

 

شرایط استفاده از سرویس رو تایید کنید و بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

 

 

 


در پنجره زیر بر روی گزینه Install  کلیک میکنیم تا مرحله اول نصب انجام شود.

  

 

پس از نصب پیش نیاز برنامه قست بعدی نصب به صورت خودکار باز میشود. سپس پیش نیاز های نصب بررسی شده و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشه به شما خطا داده می‌شود تا مشکل رو برطرف کنید. بر روی دکمه ی Next کلیک کنید.
 


 

 


نوع نصب SQL Server در این بخش قابل انتخاب هست که با توجه به نیاز ما All Features With Defaults رو باید انتخاب و بر روی گزینه Next کلیک کنید. 

 

 

امکانات مورد نیاز برای نصب رو در این بخش می تونید انتخاب کنید. بهتر هست که کلیه امکانات رو برای نصب انتخاب کنید تا در آینده مشکلی برای کاربران پیش نیاورد. بر روی گزینه next  کلیک میکنیم.

 

 

 

 

پیش نیاز های نصب بررسی شده و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشه به شما خطا داده می‌شود تا مشکل را برطرف کنید. بر روی دکمه ی Next کلیک کنید.

 

 


شما می تونید چندین بار SQL Server رو بر روی یک کامپیوتر نصب کنید و هر نصب که یک Instance نامیده می‌شود برای خودش جداگانه کار کند. در این حالت بهتر است به هر نمونه یک نام بدهید. اما در صورتی که فقط یک نصب از SQL Server مد نظرتون هست می توانید گزینه ی Default Instance رو انتخاب کنید. همچنین می توانید مسیر مجزایی رو برای هر نمونه انتخاب کنید که در اینجا ما تغییری در این مورد ایجاد نمی‌کنیم. بر روی دکمه ی Next کلیک کنید.

 

 

فضای مورد نیاز برای نصب محاسبه شده و در صورتی که فضای کافی در دسترس نباشد به شما خطا داده می‌شود. بر روی Next کلیک کنید. 

 

سرویس های مورد نیاز SQL Server كه به صورت پيش فرض براي شما نصب مي‌شود در اين پنجره به شما نشان داده مي‌شود، در این بخش می‌توانید تنظیماتی مانند نوع شروع سرویس یا کاربری که سرویس تحت اون اجرا می‌شود رو تغییر بدهيد.

 

در این قسمت ابتدا بر روی Use The same account for all SQL Server services  کلیک میکنیم. در پنجره باز شده از قسمت Account Name>>>> NTAUTHORITY\SYSTEM را انتخاب میکنیم .  سپس ok و next  را میزنیم.
 


 


در تب اول از این بخش می‌توانید نوع اعتبار سنجی کاربران رو مشخص کنید. اگر قصد دارید کاربرانتان بتوانند از طریق وب و یا شبکه هم به سرور دسترسی داشته باشند باید گزینه ی Mixed Mode رو انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه باید پسوردی برای کاربری sa که مدیر سرور هست تعیین کنید. همچنین در قسمت پایین باید یکی از کاربران ویندوز رو به عنوان مدیر سرور مشخص کنید. با کلیک بر روی Add Current User می توانید کاربری که در حال حاضر با ‌آن وارد شدید را به عنوان مدیر سرور معرفی کنید. و با کلیک بر روی next به مرحله بعد میرویم.

 

 


 

 

در تب دوم میتوانید پوشه‌ی اصلی برای نگهداری دیتابیس ها، بک آپ ها و... رو مشخص کنید. همچنین می توانید هر کدام از این موارد رو در پوشه های مختلف در مکان‌های مختلفی از سیستم نگهداری کنید.

 

 

تنظیمات مربوط به Analysis Services را در این قسمت می‌توانید انجام بدهید. مجددا کاربر جاری رو به عنوان مدیر این سرویس مشخص کنید و بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

 

 

 

 

تنظیمات مربوط به سرویس گزارش‌دهی رو در این بخش می‌توانید تغییر بدید. بر روی دکمه ی Next کلیک کنید.

 

 

 

در پنجره زیر نیز با کلیک بر روی گزینه next  به مرحله بعدی میرویم.

 

 

 


پیش نیاز های نصب بررسی شده و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشه به شما خطا داده می‌شود تا مشکل را برطرف کنید. بر روی دکمه ی Next کلیک کنید.

 

 

 


لیستی از تنظیمات نصب به شما نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی دکمه ی Install نصب شروع می‌شود. منتظر بمانید تا SQL Server به صورت کامل نصب شود.

 

 

پس از اتمام نصب ، چنانچه نصب با موفقیت انحام شده باشد پنجره زیر باز میشود. با کلیک بر روی close نصب به اتمام رسیده . سیستم را ریست میکنیم .

 

 

 

 نصب سینا پک :

 

پس از راه اندازي مجدد ويندوز، برنامه خودكار نصب (Auto Run) اجرا خواهد شد، در صورتي كه به هر دليل اين برنامه اجرا نگرديد، از پنجره My Computer روي درايو CD-ROM دو بار كليك كنيد تا Auto Run برنامه اجرا شود (شكل زير)

براي نصب برنامه سينا‌پك  روي گزينه "بعدی " كليك نمایید .

در این قسمت مسیر نصب برنامه را میتوانید تغییر دهید ( توصیه میشود برنامه در مسیر نصب داده شد نصب گردد ، امکان تغییر مسیر برای بکاپ گیری بعد از نصب وجود دارد ).

 

 

 

لازم است براي استفاده از برنامه سينا‌پك  توافقنامه قانون كپي‌رايت را مطالعه كرده و پس از" موارد فوق را خوانده و با آنها موافقت مي‌نمايم " روي دكمه ادامه كليك كنيد. بديهي است در صورت نپذيرفتن مفاد توافقنامه دكمه ادامه فعال نشده و امكان نصب وجود نخواهد داشت. با کلیک بر روی دکمه نصب ، برنامه نصب میگردد. چنانچه هنگام نصب برنامه با پیغام خطایی مواجه شدید حتما با واحد پشتیبانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

تذكر : در صورت انصراف از ادامه نصب بر روي دكمه انصراف كليك كنيد .

 

پس از اتمام كپي فايل‌هاي مورد نياز در پنجره آخر روي دكمه پايان كليك نماييد تا از برنامه نصب خارج شويد. براي اجراي برنامه لازم است قفل سخت افزاری برنامه روی سیستم شما نصب گردد.

 

راهنماي نصب قلم و صفحه كليد فارسي ( فقط ویندوز XP ) :

در صورتي كه ويندوز شما فاقد امكان تايپ و قلم‌هاي فارسي باشد مي‌توانيد امكانات فارسي را بر روي ويندوز خود نصب نماييد. به اين منظور با اجراي مجدد برنامه خودكار نصب (AutoRun)  بر روي گزينه "نصب قلم‌ و صفحه كليد فارسي" در قسمت "برنامه‌هاي جانبي" كليك كنيد . نصب اين امكانات همانند نصب سینا پک بوده و بسيار ساده مي‌باشد.

نكته: با توجه به اينكه اضافه نمودن امكانات فارسي و صفحه كليد نياز به راه‌اندازي مجدد سيستم دارد، براي جلوگيري از بروز اشكال در برنامه‌هاي در حال اجرا از آنها خارج شويد و پس از پايان مراحل نصب دكمه تاييد را كليك كنيد.

كاربر گرامي

با تشكر از حسن انتخاب شما، خواهشمنديم  پس از نصب برنامه، "راهنماي استفاده از سیناپک" و همچنين "فيلم آموزشي" را به دقت مطالعه  كنيد.

پس از مطالعه راهنما، در صورت بروز هر گونه مشكل می توانید با مراجعه به سایت یا تماس با واحد پشتییانی مشکل خود را برطرف نمایید.

 

موفق باشيد